Žena v knihách

Nejhorší jsou trpaslíci...

 

   Jo, ten slavný Simon Mawer, co nakrknul slavnou rodinu z vily Tugendhat, protože do jejich příběhu obsadil prostitutku a z rodinné přítelkyně udělal lesbu. No, matně si vybavuju, že to mi taky přišlo zbytečné, ale četlo se to krásně a s odstupem času zůstal i krásný dojem. No ale dnes jsme tu kvůli trpaslíkovi. 

   Trpaslík je hlavní hrdina. Trpaslictví je jeho hlavní celoživotní téma, jeho osobní křivda, jeho určující vlastnost. Vztahy, lidi okolo a zejména sám sebe nahlíží tímto prizmatem, nic neexistuje samo o sobě, jen ve vztahu k jeho poruše, dokonce i jeho práce: trpaslík je uznávaný vědec – genetik, působí tedy v oboru, který založil jeho pra-pra-prastrýc Gregor Mendel, jehož osudy se proplétají s hlavní dějovou linií. Trpaslík se snaží odhalit chybu v DNA, která způsobuje achondroplázii – slovo, které se v textu vyskytuje tak často, že probuďte mě o půlnoci, jak se jmenuju, a já řeknu achondroplázie!

 

Tedy trpaslík bádá, a vy musíte s ním, neboť autor příběh prokládá celými odstavci z genetiky, které jsem postupem času začala prostě přeskakovat. Mr. Mawer, kdybych měla zájem detailně se seznámit s touto problematikou, prostě bych si na vysoké zvolila genetiku! Ale pokročme v příběhu: trpaslík – a všimněte si, že mi nejde z pusy označení “náš trpaslík” - neboť na tomto trpaslíkovi není nic, kvůli čemu bych ho chtěla do party. Tedy trpaslík se dostane do zajímavé situace, kdy má rozhodnout o osudu několika lidí, a je v pokušení se pomstít za svůj osud. Aspoň takhle jsem tu volbu vnímala já. A řeknu vám, že mi bylo úplně šumák, jak se rozhodne, protože tenhle týpek si moje sympatie nezískal vůbec ničím: chápu, že být trpaslíkem a většinu času koukat lidem skoro na kolena je problém, ale znám pár lidí s postižením, a ti si z něj nedělají životní program a nekladou to celému světu za vinu. A pokud přijdu za přítelem zmlácená a potřebuju pomoct, a on nejdřív odběhne na toaletu udělat si dobře z toho nečekaného štěstí, taky to úplně nesvědčí pro profil empatické osobnosti.

   Zkrátka: hlavní hrdina mrzák zejména po duševní stránce, v příběhu pár zajímavých momentů dobře ukrytých různě po učebnici genetiky – nekecám. Na sádrové trpaslíky u hranic už se nikdy nebudu dívat stejně a moje děti mi prominou, že při čtení na dobrou noc bude chybět Sněhurka!

 

Ukázka, str. 190:

   ,,Navrhli jsme PCR primery pro amplifikaci tohoto úseku. Ten zahrnuje celou transmembránovou doménu a obsahuje místo mutace. Skládá se ze sto šedesáti čtyř bázových párů. Jak už jsem řekl, za normálních okolností se na ní nevyskytují restrikční místa pro Sfcl. Nicméně zmutovaná verze, tím, že u ní došlo k tranzici z G na A, bude rozštěpena pomocí Sfcl na dva fragmenty o padesáti pěti, respektive sto devíti bázových párech. Tyto fragmenty jsou polyakrylamidovou gelovou elektroforézou poměrně snadno separovány a odlišeny od neporušených úseků o sto šedesáti čtyřech bázích. Prokázali jsme, že zatímco u heterozygotů se vyskytují všechny tři segmenty, u vzorků nezasažených mutací jsou přítomny pouze neporušené úseky a u tří doposud testovaných homozygotních pacientů jsou to pouze oba kratší fragmenty. Takže postižení lze poměrně jednoduše odhalit v rámci prenatálního testování.”

 

   A vy jste si mysleli, že kecám, že jo ;)

 

Za knihu děkuji e-shopu Knihy ABZ

Koupit ji můžete zde: https://knihy.abz.cz/prodej/mendeluv-trpaslik

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář