Žena v knihách

Malý rošťák a jeho velký svět

Hrst klišé k této knize: půvabná, člověčenství, pohladí, atmosféra na vás dýchne.

Nemůžu to říct jinak: Francie před sto lety, dva malí kluci, táta, máma a malá ségra, normální rodina, kde tatínek se snaží být svým dětem vzorem a maminka ví, že tátové jsou taky jenom velcí kluci a že kus voňavé buchty v pravý čas udělá hotové zázraky. Malý rošťák má svůj velký svět, ale i svět dospělých nahlíží dětskýma očima a půvabně tak odkrývá čtenáři souvislosti, které jemu samotnému nedocházejí. Malé věci se tak stávají hrdinstvím a velké činy jsou zase samozřejmostí. Jednotlivé příhody tak skládají dohromady mozaiku slabostí, strachů a snah dětí i dospělých, které tak dobře rozumíme, protože nějakou takovou jsme sami zažili.

Rošťáci by nemuseli tak trápit ta zvířata, ale i přesto musím říct: moc hezké. Asi stárnu ;)

Ukázka, str. 266

Toho rána tatínek rozhodl, že je načase ustřihnout Paulovy plavé kučery; Paul sám už tuto oběť delší dobu požadoval.

"Ve škole," říkal, "mi některé děti říkají holka, a to se mi nelíbí."

Posadili ho tedy na židli, na které stála ještě bedýnka. Kolem krku dostal ručník, přesně jako u holiče. Já jsem byl vyslán, abych v kuchyni ukradl kastrol přiměřené velikosti, a pro jistotu jsem přinesl dva.

Posadil jsem mu na hlavu jako kobouk ten, co mu přesněji padl, a držel jsem ho za držadlo. Mezitím tatínek nůžkami přistřihl kadeře podle okraje; bylo to provedeno zázračně rychle, ale výsledek nebyl moc uspokojivý, protože když se kastrol odstranil, pacientův účes vypadal podivně zubatě. Když se Paul domáhal zrcadla, zvolal tatínek: "Ještě ne!"

Vytáhl pak z kapsy zbrusu nový střihací strojek a velice zručně odstříhal vlasy z šíje jako u odsouzence k smrti, na barevnou obálku Petit Journal. Potom se hřebenem a nůžkami snažil dorovnat vlasy po obou stranách. Docela dobře se mu to podařilo, ale po tolika opravách, že se po nich délka vlasů rovnala nule. 

 

Za knihu děkuji e-shopu Knihy ABZ

Koupit ji můžete zde: https://knihy.abz.cz/prodej/jak-voni-tymian-2

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář