Žena v knihách

Nelogika na Shetlandských ostrovech

Ach jo. Už nevím, kde se vzalo doporučení na tuhle knihu, zřejmě někde v diskuzi na netu. Dobře mi tak! Kdybysem měla víc rozumu, tak bysem nevěřila kdejakému trollovi... ale dozvěděla jsem se pár zajímavostí o Shetlandských ostrovech, takže aspoň něco ;)

Poklidné ospalé městečko, kde každý každému vidí do talíře a pokud tam mají rodiče z něčeho obavu, tak jen že by dítě zašlo příliš daleko a spadlo z útesu do moře. Neškodná atmosféra je ovšem narušována přítomností jednoho poněkud  zaostalého obyvatele, jehož hlavními zájmy jsou péče o krkavce a přemýšlení o mladých dívkách. A pak se najde mrtvola mladé dívky, kvůli které začnou starousedlíci vzpomínat na dvanáct let starý případ zmizelé holčičky, co se nikdy nenašla. Pátrání po pachateli nového zločinu se rozbíhá, atmosféra houstne, střípky minulosti zavražděné zapadají do skládanky a vy tipujete, která postava má zločiny na svědomí. SPOILER!  

Pak dostanete ránu mezi oči: holčičku před dvanácti lety zabila matka podezřívaného starce. Prásk! Dosud o ní v knize byla jediná zmínka a ani předtím či potom náznak toho, že by toho paní byla schopna či proč to vlastně udělala. Druhá vražda má stejně nepřesvědčivého pachatele - takže pubertální dívka je vlastně monstrum, která má na krku vraždu a chystá další? Jejíž obětí má být navíc pětiletá holčička?? Wtf??? KONEC SPOILERU. Autorka evidentně nevěděla, kudy kam. Tak mizerně zvolené vyústění detektivky jsem už dlouho nečetla :/ Jedna hvězda za to, že jsem díky knize dostala chuť udělat si výlet na Shetlandy a vidět na vlastní oči místní slavnost Up Helly Aa.

 

Ukázka:

Ani jeden z nich nepromluvil, dokud nebyl čaj hotov a dokud oba znovu společně neseděli u stolu.

"Před osmi lety," promluvil Perez, "se tady ztratilo malé děvčátko. Byla mladší než Catherine, ale zase ne o tolik. Znal jste ji, Magnusi?"

Magnus měl chuť zavřít oči, aby tu otázku zapudil. Věděl však, že kdyby to udělal, ocitl by se zase na policejní stanici, kde se mu od tváře odlepuje policistova pěst a on cítí v ústech chuť krve.

Hleděl do prázdna.

"Znal jste ji, Magnusi? Taky k vám chodívala na čaj. Jako Catherine. Byla prý moc hezká."

"Nikdy ji nenašli," řekl Magnus. Snažil se ovládnout svaly kolem úst, aby zadržel ten příšerný úsměv. Pevně sevřel rty a rozpomněl se na matčina slova. Nic jim neříkej.

 

Za knihu děkuji e-shopu Knihy ABZ

Koupit ji můžete zde: https://knihy.abz.cz/prodej/cerny-krkavec

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář