Žena v knihách

Nevím, co chci, a nedám pokoj, dokud...

Vlastně nevím, co jsem od téhle knihy čekala. Asi super zážitek - proč by jinak lidi četli ;) Anotace slibuje drásavou výpověď dcery židovského duchovního o touze vymanit se ze světa promiskuity a drog a hledání cesty k Bohu. To musí být pecka!

Reva hned na začátku knihy letmo zmiňuje realitu svého mládí: drogy, sex na záchodcích s chlapem, co ho vidí poprvé v životě, špatný vztah s rodiči. To fakt jednoho naštve - že z jejího způsobu života nejsou její otec s matkou nadšení. Několikrát jí pomohli z průšvihu, až sama přišla na to, že ze zhýralého Londýna pojede do Izraele, kde najde duchovní poznání a dá-li Bůh i zbožného a milujícího manžela. Jenže zas to nebylo ono: manžel je zbožný až moc a nemiluje se s ní tak, jak by si představovala a potřebovala. Postupně se jim narodí tři děti, až Reva zase vyrazí do baru sbalit prvního chlápka. Následuje rozvod, během kterého jí manžel zase najednou nepřipadá tak špatný... A pak následuje podivný vztah, kde se má Reva často stát prostředníkem partnerových sexuálních dobrodružství... Nějak jsem na Revě nenašla nic moc sympatického. Zřejmě každý máme nějakou nespokojenost s rodiči, v každé rodině a způsobu výchovy je něco, čeho se pak sami v dospělosti chceme vyvarovat. Řešit to opakovaně drogami a i v dospělosti lovením chlápků v baru je opravdu řešení jak z praku. Na konci knihy umírá otec i matka, a možná teprve potom s nimi Reva přestává bojovat a nachází životní rovnováhu. Vlastně mi to přijde jako příběh nešťastné ženy, co má problém se sebehodnocením a jde z extrému do extrému. Možná by jí pomohlo víc než drogy, divní chlapi a pokus o aplikaci ortodoxní víry, kdyby prostě párkrát zašla k psychologovi a pokusila se sama v sobě vyznat... Jak zvláštní, jak podivné... jaká podivná shoda.

Ukázka:

Simcha vstane a jde si umýt ruce, já zavřu dveře, abych ho nerušila, když od sebe budu oddělovat naše postele. Dnes v noci si zamáváme na dobrou noc z protilehlých stran pokoje jako dvě děti před večerkou na letním táboře. Ale v těchto chvílích mezi nás nevstupuje jen tělesné odloučení. Simcha se úplně odvrací a uzavírá se do vlastního světa jako hlemýžď, který zalézá do své ulity. Tehdy je pro mě nedostupný. Nevím, jak mám zapomenout na svoji potřebu fyzické lásky a jednat s manželem jen na čistě praktické nebo intelektuální rovině, jak by si to představoval on. Pořád ještě potřebuji každodenní potvrzení naší lásky, ať už úsměvem, pohledem nebo pohlazením. Když mi nedává najevo svou pozornost fyzicky, jsem vyděšená. Nemůžu uvěřit , že ten druhý Simcha, ten, který se mi tak něžně dívá do očí nebo položí u večeře svou ruku na mou, je pořád tady. Samozřejmě vím, že jeho láska nezmizela a že je jen opatrný, aby nepřekročil zákon, ale když mi neprojevuje city, nezadržitelně mě to vrací do dětství, kdy mě vinou emociální nestability rodičů neustále trápily pocity nenaplněných potřeb a toužení. Sex pro mě byl vždycky způsob, jak naplnit vnitřní prázdnotu a osamělost. Naše pravidelné odloučení znovu otevírá tu zející ránu a já cítím, jak se minulost vrací a zaplavuje mě. 

Za knihu děkuji e-shopu Knihy ABZ

Pokud byste měli náhodou pocit, že ji fakt potřebujete, koupíte ji třeba zde: https://knihy.abz.cz/prodej/rabinova-dcera-pravdivy-pribeh-sexu-drog-a-ortodoxniho-zidovstvi

 

 

  

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář