Žena v knihách

Přidej, ať se za břicha popadají!

Tak báječné reakce všude na netu, že prý se čtenáři nasmáli jako už dlouho ne. A já? Já měla pocit ztuhlých čelistí jako na nudném společenském večírku, kde je záhodno se při small talku neustále usmívat... Vlastně nevím přesně, kde se stala chyba. Poslední aristokratka v podstatě vtipná je, ale tak nějak "na sílu".

Jedna věta popíše realitu, druhá ji zesměšní. A tak se to pořád střídá: věta, vtip, věta, vtip. Měla jsem pocit asi jako Carrie s židovským družbou z Charlottiny svatby, když mlátila zátylkem do čela postele a druhý den se nemohla narovnat.

Česko-americké rodině je navráceno rodové sídlo, které je třeba převzít a vzít pevně do ruky tak, aby začalo vydělávat. Otec, matka a dcera v nevyhnutelné spolupráci se svéráznými postavičkami zaměstnanců zámku dávají slušný prostor pro vtipné historky, které se u mě bohužel minuly účinkem. Ale mě nebavil ani Stoletý stařík, takže chyba na vašem přijímači být nemusí :)

Ukázka:

Matčina čeština se ani po třech měsících nelepší – lze-li v jejím případě mluvit o češtině. Kdykoliv se pokusí o nějaký projev, musí jej následně přetlumočit do angličtiny. Josef se domnívá, že se matce bezděčně podařilo zrekonstruovat praslovanštinu, jazyk, jímž se Slované dorozumívali naposledy v osmém století.

A stěžují si i návštěvníci, což dokládají zápisy v návštěvní knize. K zamyšlení nutí především tento: Vy že ste česká šlechta? Běžte do prdele!

Milada proto považuje za nezbytné, aby matka dostávala pravidelné hodiny češtiny. Za pokus to stojí, ale bojím se, že k žádoucímu posunu nedojde, zvláště když učitelkou má být Deniska. Milada nabídla učitelské místo nejdřív otci, ale ten odmítl s tím, že by dřív rozmluvil matčina oblíbeného Pygmeje než ji.

Skoro bych mu dávala za pravdu. Matku učil ve Státech téměř tři roky a ona není schopna rozlišit podstatné jméno od slovesa – o výslovnosti nemluvě.

Otec kdysi poznamenal, že pokud existuje peklo, má podobu matky skloňující slovo deštník. Josef matku učit také nechce, jelikož je prý bezpečnější, když jí nikdo nerozumí. Kromě toho také silně pochybuje, jestli se dá česky naučit člověk, který není schopen správně vyslovit ani svůj šlechtický titul.

1.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář