Žena v knihách

...nemělo by smysl vyhýbat se životu

Nadpis k téhle recenzi se mi vybavil tak nějak samovolně, je to samozřejmě citát a ano, taky jsem zvědavá, kdy konečně Saša Gedeon natočí další film, modří už vědí :)

Ale teď si představte tohle: přijíždíte vystrašení do země, jejíž jazyk neznáte, k příbuzným, které jste nikdy neviděli. Je vám sedmnáct a doufáte najít uprostřed poválečné bídy konečně útočiště, ale ukáže se, že krev je víceméně voda a vy máte předjednaný sňatek s válečným veteránem. Uf.

Heřmánkové údolí - přebalAnna neměla idylické dětství a teď to nevypadá o moc líp. Ale veterán je kupodivu fešák v nejlepších letech a jeho sklony k pití a drogám se projeví až později, takže vdát se a začít se spolu s ním starat o hospodu se najednou jeví jako neuvěřitelné štěstí. Pak postupně přicházejí děti a přátelé, a taky nevěry, komunisti, udání, nemoci... Anna žije a dělá, co musí nebo to, co je správné. Možná musí dělat to, co je správné. Proto vleze oknem zatčenému rodinnému příteli do domu, najde zbraň, hodí ji do rybníka a dost možná mu tím zachrání život. Proto si najde práci s ještě malýma dětma - aby jim měla dát co jíst. Proto se snaží nemocného manžela udržet doma co nejdéle a starat se o něj. Proto si vezme k sobě dva sirotky, o které nikdo nestojí. Kolikrát je unavená, vzteklá, nešťastná, ale nakonec vstane a dělá, co je třeba.

Proč byste měli číst o něčem tak obyčejném? Upřímně: nevím. Nevím, proč jsem nemohla knihu odložit. Proč jsem Anně držela palce a byla zvědavá, co dalšího ji potká. Možná, že moje babička měla v lecčems podobný život. Možná, že prosté věci nepotřebují dlouhé vysvětlování. Prostě to tak je. 

PS: Mandelinky, sbírané z bramborových listů do sklenice s vodou. Čerstvě narození králíčci, zachumlaní do hnízda ze sena a chlupů. Komáří larvy v sudu s dešťovkou v rohu zahrady, co se vždycky po ponoření prstu do vody rozutekly do všech stran. Čerstvé rohlíky s máslem a bílá káva k snídani. Ahoj babi. Doufám, že se máš dobře.

Audioukázka:

 

Za knihu děkuji eshopu  Knihy ABZ

Knihu je možné koupit zde https://knihy.abz.cz/prodej/hermankove-udoli-2-vydani

 

 

4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář