Žena v knihách

Boj o sebe sama

Vůbec nechápu, kde se mi tak úžasná kniha šest let od vydání v češtině schovávala! Alice je chytrá, vzdělaná samostatná jednapadesátiletá žena, profesorka na Harvardu a matka tří dospělých dětí. Na základě drobných problémů s pamětí a orientací je jí po sérii vyšetření stanovena časná forma Alzheimerovy choroby. Jaké to je, když se nemůžete spolehnout na svou paměť, když postupně přicházíte o své schopnosti, které definují vaši osobnost, a moc dobře si to uvědomujete?

Pořád jsem to jáLisa Genova je zřejmě geniální. Nevím, s kolika pacienty musela mluvit a jak pak dokázala jejich pocity tak neuvěřitelně sugestivně popsat.  Začíná to nenápadně: nemůžete si vzpomenout na konkrétní slovo, při každodenním běhání dostanete záchvat paniky, protože nevíte, kudy se dostat domů. Poznáváte to náměstí, ale neumíte si vybavit, kterým směrem dál. Začnete zapomínat, opakujete se, s hostem na večírku se seznamujete dvakrát, dáváte věci na nepravděpodobná místa, a všechno tohle si průběžně uvědomujete. Je vám trapně a stydíte se za to. A přitom víte, že to bude jenom horší, ale nevíte, jak rychle.

Alice ví přesně, co ji čeká. Ví, že přestane být sama sebou, že bude závislá na ostatních a stane se přítěží.  Odmítá takový konec. A tak vymyslí plán...

Podle této předlohy byl loni natočen film s Julianne Moore, které její role nakonec vynesla Oscara. Jako... film se povedl a miluju Julianne Moore a Oscara jí fakt přeju, ale... musíte si přečíst knihu. A doufám, že se vám bude audioukázka líbit, protože bez posmrkávání se mi povedlo ji načíst až na poněkolikáté!

PS: Už mám doma i anglický originál a moc se na něj těším!

Audioukázky:

 

Za knihu děkuji eshopu  Knihy ABZ

Koupit ji můžete zde http://knihy.abz.cz/prodej/porad-jsem-to-ja

anebo ti odvážnější zde :) https://knihy.abz.cz/prodej/still-alice

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář