Žena v knihách

Co všecko se může semlít kolem jednoho obrazu během sta let

Máte doma obraz. 30 let ten obraz nesnášíte. Každý den vám připomíná, že váš muž miluje jinou. Muž umře. Co uděláte?

a) Obraz rozpáráte na nudličky.

b) Hodíte ho do kamen.

c) Spořádaně ho odnesete na místo, kde musíte vysvětlovat, kde jste k němu přišla a proč se ho konečně chcete zbavit.

C je správně. Tak určitě...

Dívka, již jsi tu zanechalJojo Moyes píše jeden bestseller za druhým a její knihy vycházejí po celém světě. Nastal čas, abych se s ní konečně seznámila i já. Zvolila jsem Dívku, již jsi tu zanechal. Evidentně to nebyla nejšťastnější volba z několika důvodů:

a) Zrovna nedávno jsem četla Slavíka s velmi podobným příběhem: válka, dvě sestry, v baráku dlouhodobě Němec, se kterým musíte vycházet...

b) Nejsem odborník na restituce uměleckých děl, ale těch opakovaných zvratů u soudu mi přišlo zbytečně moc, stejně jako jsem nevěřila hrdinům: schovat sele při prohlídce tak, že ho omámíte chloroformem a držíte v peřince v náručí jakože nemluvně? Shledat se během války s uvězněným manželem se chcete tak, že uplatíte důstojníka, aby vás k němu přes půl Francie nechal dopravit extra autem? Proč potom všechny opuštěné ženy čekaly na své muže doma a prostě se modlily? Protože je podobný nesmyl ani nenapadl?

c) Syndrom přechválené knihy. Když prostě slyšíte a čtete chválu ze všech stran, tak pak čekáte bůhvíco.

V příběhu se prolínají dvě časové roviny: roky 1917 a 2017. V obou hraje důležitou roli obraz krásné dívky, kolem kterého se bude lámat chleba a charaktery. Napsáno zručně, ale z už uvedených důvodů mě to chytlo spíš až ke konci. Každopádně mám chuť zkusit ještě jednu knihu od téhle autorky, snad budu mít šťastnější ruku.

 

Za knihu děkuji eshopu Knihy ABZ

Knihu koupíte zde: https://knihy.abz.cz/prodej/divka-jiz-jsi-tu-zanechal

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář