Žena v knihách

Město, které má všechno

Když někam jedu, nechci ležet půl roku v průvodcích, podtrhávat si zajímavosti a sestavovat detailní itinerář prodlouženého víkendu. Chci se dozvědět ideálně to, co jsem ještě nikdy neslyšela, anebo to, kde se to dozvím :) Věděli jste, že když chcete ilegálně posprejovat londýnskou zeď, máte na to cca 3 minuty, než všudypřítomný velký bratr pošle nejbližší hlídku, což vám následně může vynést až 22 months in jail?

Jako nejsem žádná velká cestovatelka. Nejdál jsem byla v Africe. V severní Africe. Ale eurovíkendů už jsem pár dala a jen  Londýn zbývající metropole předběhl a zlákal mě podruhé. Takže tenhle průvodce je jenom zástěrka, abych vám mohla napsat, čím mě nadchl :)

Londýn - Rodinný průvodce

Jasně: Tower Bridge, Big Ben, Westminster Abbey... to všechno byste měli vidět. Hlavně si nekupujte fádní sightseeing tour - objevte Londýn sami a po svém, kdy a jak dlouho vás to baví. Doubledeckerů je pořád plná ulice a často seženete i horní první řadu s luxusním výhledem, kolem mnoha památek vás sveze třeba linka 8 nebo 11. Můžete si koupit celodenní jízdenku nebo použít bezkontaktní platební kartu - stačí pípnout pouze při nástupu - a prý to tak vyjde ještě levněji než celodenní jízdenka.

Výjimečný zážitek vám přinese alternativní prohlídka Londýna - existují místní dobrovolníci, kteří vás provedou a na konci prohlídky jim pak dáte what it was worth (najdete je na netu). My měli štěstí na týpka, co žije street artem, umí o něm zajímavě a vtipně vyprávět a na teniskách má stopy po spreji (interně mu říkáme Banksy - you never know :) Opravdoví nadšenci pak můžou absolvovat třeba i street art workshop - tam už je cena daná, i s prohlídkou to přijde na 20 liber (zapátrejte třeba na tripadvisoru).

Výhled z nejvyšší budovy Londýna (The Shard, 310 metrů) stojí cca 1 000 Kč. Radši jsme ty peníze dali za muzikál Stomp - zážitek byl úžasný, taky jsme se hodně nasmáli, i když ke konci už jsem si musela přikrývat uši - fakt nářez!

Výhled na celý Londýn jsme si užili z desátého patra galerie Tate Modern - na terase můžete strávit neomezeně dlouhou dobu, v galerii uvidíte originály Andyho Warhola nebo Picassa a vstup je jako do většiny londýnských galerií zdarma!

Proslavené fish&chips si dáte kdekoli na ulici, anebo povečeřte u stolu třeba v Poppies.  Na rozdíl od Česka je jídlo s sebou naopak levnější - žádné krabičky vám nikdo účtovat nebude. A zrovna v Poppies bistru vám take away dají v originální "novinové" krabičce.

Zážitkem pro kluky bude samozřejmě fotbalová liga a holky si užijou nakupování. Já nestihla nic jiného než Oxford Street a z mekky levného oblečení Primarku odcházela s plnou taškou za pár liber. Obyčejné i neuvěřitelné věci koupíte pořád na trzích v Camden Town - a pokud budete chtít luxusní haburger, zastavte se tam hned na začátku v Haché Burgers.

V Hyde Parku ve slavném Speaker's Corner už místní moc proslovy nevedou - zřejmě si všechny důležité názory vymění přes blogy na internetu. Znovu mě ale okouzlil St. James's Park - spousta zeleně, kachny, pelikáni, zmrzka... co chtít víc. A za rohem Buckingham - pokud si vyčíhnete zrovna dopolední výměnu stráží, počítejte s tím, že přes promenádu Mall se pak  budete prodírat davy.

Když budete potřebovat poradit, zeptejte se kohokoli - Londýňané jsou zdvořilí a ochotní a ani ten přízvuk není tak pekelný, jak vám namlouvají audiosoubory z cambridgských učebnic :)

Počasí bylo i na konci dubna ideální: oblačno kolem sedmnácti stupňů. Slabý deštík jednou, mlha vůbec.

A teď zpátky k průvodci: jestli chcete vědět všecko, potřebujete samozřejmě třeba Společníka cestovatele od Ikara (cca 600Kč). Ale pokud si nastudujete Londýn na webu a s sebou chcete jen pojistku do kapsy s přehledně uspořádanými plánky a tipy na jednotlivé druhy zábavy podle městských částí, tenhle rodinný průvodce bohatě postačí. A nechte ho nastudovat děti - ať se jenom nevezou! I když to s sebou nese nezanedbatelné riziko: že pak budete muset čelit návrhům třeba na ducktours nebo lanovku Emirates Air Line...

PS: Hvězdičky se týkají knížky. Londýn by dostal plný počet ;)

 

Za průvodce děkuji eshopu: Knihy ABZ

 

Koupíte ho zde https://knihy.abz.cz/prodej/londyn-17

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář