Žena v knihách

Vidět Prahu, a zemřít

Moje výhoda: na čtení mám permanentně takovou frontu knih, že už kolikrát nevím, co je která zač. Když došla řada na Mazací tramvaj, měla jsem pocit, že to má být detektivka. Chyba lávky! Dostalo se mi nečekaného thrilleru!

Mazací tramvajVlastně ze začátku to vypadalo spíš jako vztahová záležitost o manželství, které se vyčerpalo, a ti dva si to nedokážou přiznat. Jenže pak se objevují další vypravěči a ve vás sílí pocit, že je něco v nepořádku - stejně jako v Anitě, když nachází ve skříni nové šaty, které nikdy předtím neviděla, nebo v koupelně parfém, který si nekoupila...

Prvních sto stran jsem nemohla knihu odložit, ale pak to začalo trochu drhnout: děj vázl, bylo evidentní, co bude následovat, jen jsem nevěděla, co má za lubem Marta! A na to, jak si všechno včetně nejmenších detailů jako záměny injekcí dopředu naplánovala, mi ten závěr přišel trochu přitažený za vlasy. Vlastně celá ta tajemná linka s obrazy mi k Anitinu příběhu moc neseděla - mazací tramvaj by se na příběh dala napasovat mnohem uvěřitelněji...

A jsme u toho: pražská mazací tramvaj! Prý je to světový unikát - jinde se koleje mažou prozaičtěji, pomocí speciálních krabiček u kolejí nebo skrytým zařízením na obyčejných tramvajích. Taky jsem si stejně jako Anita pár dní zajezdila a prohlížela si ulice a lidi... sem tam mi někdo zamával :) Na mapě vedle obrazu můžete online sledovat, kudy tramvaj jede a kolem vánoc jste mohli určovat, jak bude svítit její vánoční stromeček. Velká roztomilost!

Takže vzhledem k tomu, že polská autorka si jako ústřední motiv své knihy zvolila českou zajímavost, a taky proto, že jde o prvotinu, svádí mě to dát vyšší počet hvězdiček než bych téhle knize dala normálně... uvidíme :)

 

Audioukázka:

 

Knihu koupíte tady: Mazací tramvaj

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář