Žena v knihách

Must read for everybody

Jsou knihy, co vás docela baví, ale za týden si na ně nevzpomenete. Pak jsou knihy, u kterých se do dalšího čtení nutíte nebo dokonce ty, které odložíte nedočtené (au!). A pak jsou takové jako Adresát neznámý. Vůbec nechápu, kde těch skoro sto let byla a proč mi o ní nikdo neřekl!

Adresát neznámýNenechte se odradit anotací o nástupu nacismu bla bla. A třeba tu na Databázi knih nečtěte vůbec, protože ta prozrazuje všecko a okrade vás o zážitek! Představte si prostě dva kamarády, kteří toho spolu hodně zažili, mají společnou firmu a jeden pro druhého jsou spíš bratrem. Pak se jejich cesty oddělí a něco se začne měnit. Nejdřív nenápadně a pak nemůžete uvěřit tomu, co se wtf děje. Dříve jsem nikdy nechápala, jak přesně se stalo, že za Hitlerem šlo tolik lidí, že se pasivně nebo aktivně účastnili hrůz, které se odehrávaly. V téhle knížce tomu přijdete na kloub.

Další zajímavostí jsou dopisová forma a rozsah - asi dvacet stran, které vám zaberou půlhodiny, ale osudy jejich hrdinů vám pak nepůjdou z hlavy. Takhle asi vypadá literární minimalismus: ani slovo navíc, žádné košaté popisy, ozdoby, vysvětlování. Musíte číst i mezi řádky. A budete přemýšlet, který ze dvou přátel má vaše sympatie a co byste na jejich místě udělali vy. Autorka (vydávaná kvůli silnému příběhu dle dobré rady nakladatele za muže) už nikdy nic pořádného nenapsala. Ovšem komu se zadaří napsat jedinou knihu, kterou lidi čtou i za sto let a pořád je dokáže uhranout?

Každopádně nevím, proč tahle kniha není v povinné četbě. Možná by pomohla téhle "disciplíně" zmírnit tu protivnou pachuť. Navíc knížku na půlhodiny přečte i ten největší ignorant a zrovna tahle musí zanechat nějaký dojem opravdu v každém. Must read for everybody!

PS: Anebo si na youtube najděte rozhlasovou hru s Janem Hartlem a Jiřím Dvořákem. A jestli máte radši Marka Ebena a Ivana Trojana, je vám k dispozici i audiokniha :)

Audioukázky si poslechněte zde:

 

 

Za knihu děkuji knihkupectví Knihy ABZ

Koupíte ji zde: Adresát neznámý

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář