Žena v knihách

Erika Fosterová #6

Pro Mr. Bryndzu mám trochu slabost. Krom jiného mě totiž vždycky potěší, když mi autor poděkuje, že jsem si přečetla jeho knihu ;) Tak mě trochu mrzí, že tentokrát nebudu jen chválit... 

Kniha Smrtící tajnosti

Asi by mě překvapilo, kdyby Erika jednou dostala případ regulerně. Ne náhodou kvůli tomu, že daný kolega zrovna v tuto chvíli není k dispozici nebo je třeba se vyhnout "nepříjemnému" obědu. Asi mě ta ženská irituje... kolega a jeho žena jí chtěli jen vyjádřit vděčnost a pozvat ji na oběd. Nic, co by ani průměrně autistický vyšetřovatel nezvládl absolvovat. Nebo aspoň najít minutu na zvednutí telefonu a omluvu. No nic.

Takže zrovna na Štědrý večer tu máme mrtvou dívku, ležící na předzahrádce vlastního domku: krásná burleskní tanečnice s pochybnou pověstí, matka alkoholička a známí, co se zrovna nedrží rčení "o mrtvých jen dobře".

Pak je tu záhadná epizodka s drahými diamantovými náušnicemi brusu princezna, které ovšem nejsou k nalezení. A nezapomeňme na tajemného muže s plynovou maskou. Poprvé se s ním seznamujeme blíž cca na straně 100, na straně 200 dostaneme indicii, se kterou z postav bychom si ho asi tak mohli spojit, a na straně 300 už je zase všecko jinak. Erika pátrá, do toho má rodinné problémy, takže zastoupit ji musí Mossová, kterou to málem bude stát život...

Ujasnila jsem si, že nemám ráda Eriku: je umanutá a sobecká, což jí asi prospívá coby šéfinspektorovi, nicméně za kámošku ji nechceš. SPOILER ALERT! Tentokrát se mi nelíbil ani pachatel : ten první byl podivný úchyl - možná proto, že dostal méně prostoru k vysvětlení svých motivací než třeba ten z dílu Do posledního dechu. Ne teda že bych přivítala hromadu detailů z jeho choré hlavy, ale nedozvěděla jsem se nic o jeho rodině, zvycích, prapříčinách jeho chování, kdy a jak s tím začal a tak. S druhým pachatelem je to ještě horší: nebaví mě tak prehistorické příčiny a navíc ten nacistický motiv... A aby toho nebylo málo: člověk může být i ve stovce docela júra, ale... ubodat zdravou dvacetiletou holku? Navíc ženská? Jakože cože?

Takže vlastně: Erika mi šla na nervy, pachateli jsem nerozuměla a vrah mi přišel nepřesvědčivý. Na druhou stranu místy to bylo napínavé a postava s plynovou maskou originální. Doufám, že další díl, co se mi dostane do ruky, se vyvede líp.

PS: Anebo zkusím příběh Kate Marshall, bývalé policistky, teď soukromé detektivky, což je nová hrdinka chystané knihy Roberta Bryndzy a zřejmě i nové série. Momentálně se řeší obálka, takže vydání anglické verze je za dveřmi. A tady název pro zájemce, kteří nechtějí čekat na český překlad: Nine Elms (pro ostudné neználky jako jsem já malý jazykolam: elm je jilm :)

Audioukázka zde:

Za knihu děkuji knihkupectví Knihy ABZ

Koupíte ji zde https://knihy.abz.cz/prodej/smrtici-tajnosti 

 

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář