Žena v knihách

 To byla jízda! Štěstí, neštěstí, láska, manželství, dítě, smrt...

Kdyby se Akin s Yejide potkali a žili spolu v Evropě, možná by z nich byl celkem spokojený pár, snad s neurčitým steskem, že zůstali bezdětní. Jenže osud jim to naplánoval jinak...

Jejich příběh se odehrává v 80. letech v neklidné, nepokoji zmítané Nigérii. Když Akin uviděl Yejide, byla to láska na první pohled. Krásná a chytrá studentka vysoké školy, s plány na vlastní podnikání a odmítající mnohoženství. Na tehdejší místní poměry nezávislá pokrokářka, ovšem následně čtyři roky po svatbě stále netěhotná. Na naléhání příbuzných Akin svolí ke sňatku s druhou ženou, která má zajistit pokračování rodu. Yejide ví, že aby udržela své manželství, musí otěhotnět první. Tady začíná řetěz událostí, ve kterém nechybí lež, zrada, nevěra ani smrt.

Autorka zvolila vyprávění, střídající se z pohledu Yejide a Akina, takže čtenář rozumí pocitům a motivaci obou hlavních hrdinů. Někdy vypadá jejich chování nelogicky, ale po pár stránkách se dozvíme příčinu a všechno do sebe zapadne. Zůstaň se mnou je příběh o velké lásce, o tlaku společnosti, pověrách a tradicích, studu, lži a neštěstí. Zajímavý byl autentický vhled do jiné kultury, naopak nepříliš podstatné mi přišlo vykreslování politických zvratů a co mi taky moc nesedlo byl závěr - nechce se mi věřit, že by v Yejide nezůstala jiskřička naděje, že by tak dlouho vydržela nezeptat se.

Silná kniha, možná moje kniha roku, ale to si ještě nechám projít hlavou :) Každopádně mám chuť si ji hned přečíst znovu, a to se mi často nestává!

Audioukázka zde:

Za knihu děkuji knihkupectví Knihy ABZ

Koupíte ji třeba jako e-knihu zde  https://knihy.abz.cz/prodej/zustan-se-mnou-5

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář