Žena v knihách

Muška jenom zlatá

Dva manželské páry, dvě děti. Pro jedno se můžou rodiče přetrhnout, druhé čeká nejistý osud uprostřed slumu - v lepším případě. Ale doma není nikdo prorokem... Když jste novorozeně - holčička, nechtějte se narodit v Indii. Váš život může trvat pouhých pár hodin, přestože zdravotními komplikacemi to nebude. Kavita se nikdy nedozvěděla, co se stalo s její dcerkou...

Jen se zařekla, že u druhého dítěte už to nedopustí, a dokázala druhou holčičku odnést do sirotčince a zachránit jí tak život. Třetí dítě byl naštěstí chlapec, kterého si mohla nechat, protože chlapec přece bude mít sílu a bude rodině pomáhat.

 

Na druhé straně světa americká lékařka nemůže mít děti a kvůli původu svého manžela zvolí adopci v Indii. Malá Aša tak zázrakem dostane výchovu a vzdělání, o jaké se její matce ani nesnilo. Jako studentka se pak vydává poznat svou rodnou zemi a možná i zjistit, proč ji rodiče odložili, proč se o ni nestarali, proč ji neměli rádi... Poznává největší lidskou bídu a nachází odpovědi na některé své otázky. (Dobrá - ta reportáž o naději ve slumu byla trošku patetická...) Jaký asi osud bude mít ten chlapec, kterého si milující matka mohla nechat..? A rodiče? Hrany v manželství se obrousí a ke správnému happy endu patří i to, že každý si uvědomí, jakých chyb se dopustil, a poučí se z nich. Podle anotace jde o pravdivý příběh - i když na to mi přišel trochu červený... Každopádně mě zaujal, o Indii se dozvíte spoustu zajímavostí a taky pár slovíček se případným cestovatelům může hodit.

Ukázka:

 

"Ašo, bétí," řekne babička vnučce při snídani, "na tenhle víkend máme pozvání na velkou svatbu. Vdává se dcera Radžadžových. Už jsi o jejich rodině slyšela? Vyrobili skoro každou auto-rikšu a skútr v celé Indii. V každém případě to bude nádherná oslava a já požádala Priju, aby sem odpoledne zaskočila a vzala tě do obchodu Kala Niketan, aby ti vybrala něco hezkého na sebe. Co bys řekla na pěkný salvár-khamíz nebo třeba lahanga?"

"Ále, to je v pořádku," mávne Aša rukou. "Nerada bych ty lidi obtěžovala, vždyť je ani neznám. Klidně všichni jděte beze mě. Nevadí mi zůstat tady sama."

"Jaképak obtěžování? Nesmysl!" namítne dádí má. "Pozvání dostala celá rodina a ty do rodiny patříš, nebo snad ne? Jestli nás půjde dvanáct nebo třináct, to už vážně nehraje roli. Hostů se tam sejdou tisíce.  A kromě toho chci, abys to viděla na vlastní oči. Pravou indickou svatbu v Mumbaí. Opravdu velkolepou. Tak si vyber něco opravdu slavnostního, aččhá? Něco... pestrého," dodá s významným pohledem na Ašiny plandavé khaki kalhoty a šedé tričko. "Prija si tě po obědě vyzvedne."

 

Za knihu děkuji e-shopu Knihy ABZ

Koupit ji můžete zde: https://knihy.abz.cz/prodej/tajna-dcera-pravdivy-pribeh

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Komentáře  
+1 # Kandy 2015-09-25 22:48
Velice dobře napsáno, v mnoha otázkách souhlasím.
Citovat
+1 # Walter 2015-07-29 18:56
Hi there, You have done an incredible job. I'll definitely digg it and personally suggest to my friends.
I'm confident they will be benefited from this website.
Citovat
Přidat komentář