Žena v knihách

Matka na tripu

Nejenom hlavní hrdinka, ale i vy si budete připadat jako na tripu. Teda ne že bych vás chtěla podezírat z užívání halucinogenů ;)

Realita zostřená a odosobněná nespavostí - možná se v takovém stavu s mozkem dějí podobné věci jako při působení uměle dodané chemie. Hlavní hrdinka -  manželka/matka - nemůže spát. Jednu noc, dvě noci, a pak každou další. Přes den čte Annu Kareninu a jí čokoládu a chodí plavat. O manželovi a dítěti mluví přesně takhle: manžel a dítě (dlouho jsem ani nevěděla, jestli mají kluka nebo holku). Manželovi a dítěti nachystá jídlo a prohodí pár slov, ale nemůže se dočkat Kareniny, čte ji pořád dokola  a pořád v ní nachází nové věci. Přemýšlí o manželství, o každodenní rutině, o manželovi, o dítěti. A pořád plave a pořád nespí. Jak to může skončit? To nevymyslíte!

Celkový pocit: záznam vědeckého pokusu, jak ho prožila jedna dobrovolnice. A na konci ostrý střih, protože autorovi došly drogy ;)

Ukázka:

Od chvíle, co se mi přestalo chtít spát, jsem přemýšlela o tom, jak je celá ta naše takzvaná realita vlastně úplně prostá. Není opravdu vůbec nic těžkého si s ní poradit. Protože jde právě jen o pouhou realitu. O pouhé domácí práce, o pouhou domácnost. Stejně jako při práci s jednoduchým strojem vystačí člověk i tady, jakmile má jednou zažitý správný postup, už jenom s opakováním. Stisknete tenhle knoflík, zatáhnete za tuhle páku. Zadáte požadovanou hodnotu, zavřete víko, nastavíte časovač. Prostě jen pořád to samé, stále dokola.

Jistěže občas nastala nějaká ta změna. Přišla manželova matka a dala si s námi večeři. V neděli jsme šli ve třech s dítětem do zoologické. Dítě dostalo hrozný průjem.

Žádná z těch událostí ovšem nijak neotřásla mou existencí. Pouze kolem mne prolétla jako tichý, neslyšný vítr. Poklábosila jsem si s tchýní, připravila jídlo pro čtyři, vyfotografovala se před klecí s medvědem, prohřála dítěti břicho a dala mu prášky.

 

Knihu mi věnoval eshop Knihy ABZ

Koupit ji můžete zde https://knihy.abz.cz/prodej/spanek

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Komentáře  
+1 # lostsoul2015.wordpress.com 2015-03-22 21:34
Murakamiho mám ráda, ale tato povídka se mi ani trochu nelíbila. Jediným kladem byly ty úžasné ilustrace.
Citovat
Přidat komentář