Žena v knihách

Pokud jste jediní, kdo může něco udělat - musíte? Znova a znova?

 

To jsem musela :) A teď vážně.

Když máte nemocné dítě, uděláte cokoli, abyste mu pomohli. Je super mít sourozence, který se geneticky maximálně shoduje a může být dárcem kostní dřeně apod. Když ho ale nemáte, můžete si ho "vyrobit na zakázku"? Na náhradní díly?

Dvouletá Kate - jedináček - má leukémii. Ideálním dárcem kostní dřeně by byl sourozenec. Kde ho vzít a nekrást? Uděláme si Je to i můj životho, napadne rodiče. A tak se narodí Anna, dárce kostní dřeně a pozdější absolventka mnoha lékařských zákroků, které prodlužují život její sestře. Ve třinácti letech má Anna darovat ledvinu. Najde si advokáta a chce se soudit o své právo odmítnout to a rozhodovat o vlastním těle sama. Následuje pozdvižení a soudní proces, ve kterém má každý svou pravdu, ale soudce musí rozhodnout jednoznačně. Moc dobré téma. Osobně mi přišla nadbytečná linka s advokátem a opatrovnicí a taky mě to bavilo o dost víc, dokud jsem si myslela, že to celé rozpoutala opravdu Anna na základě svého vlastního rozhodnutí. Navíc vypravěčů bylo tolik a střídali se tak rychle, že jsem se místy ztrácela - takže tady bych taky ubrala.

Nicméně Jodi tohle umí: vybrat si kontroverzní téma a zpracovat ho tak, že rozumíte všem postavám a nechtěli byste rozhodovat, co je správně. 

PS: Malé lingvistické okénko: napadlo vás někdy, že existují sirotci, vdovy i vdovci, ale že nemáme slovo pro rodiče, který ztratil dítě? Znamená to snad, že vyrůstat bez rodiče nebo stárnout bez manžela je signifikantnější než přijít o dítě? Možná je to etymologií - protože dříve umíraly děti běžněji a pro rodiče to nebyla tak fatální ztráta - pokud se to tak dá říct. Ale řekla bych, že jednou takový neologismus přijde.

Ukázka:

Za knihu děkuji e-shopu Knihy ABZ

Nové vydání koupíte zde https://knihy.abz.cz/prodej/je-to-i-muj-zivot-2

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Komentáře  
+1 # Chi 2015-06-25 16:48
Píšeš o opravdu zajímavých věcech. Zajímavé.
Citovat
Přidat komentář