Žena v knihách

Dlouho očekávaná novinka je tu!

Alena Mornštajnová je moje bohyně: kde se vzala, tu se vzala paní ve středních letech s civilním povoláním a pozoruhodnou prvotinou http://www.zenavknihach.cz/20-stane-se-i-v-lepsich-rodinach Pak napsala knihu roku. Bylo to tuším před dvěma lety a ocenění jí neudělila Magnesia, ale já :) 

Tiché rokyhttp://www.zenavknihach.cz/64-alena-mornstajnova-hana (Ano, mezitím byl ještě Hotýlek, ale ten se se mnou trochu minul...)

Každopádně když jsem se pak dočetla, že autorka zvažuje dát si pauzu nebo dokonce přestat psát docela, přišlo mi to škoda. Naštěstí to tak nedopadlo: po knize pro děti Strašidýlko Stráša tu máme novinku Tiché roky.

Přečetla jsem tři odstavce a bylo to, jako když po dlouhém dnu vklouznete doma do papučí, jako rozhovor se starou kamarádkou po letech, kdy ale máte pocit, že jste se naposledy viděly včera...

Bohdanin otec je zatrpklý podivín. Matka je praktická žena, která hledí hlavně uživit své čtyři děti a kotě utopí ani nemrkneš. Tyhle dva od sebe dělí jedna generace, ale autorka nás s nimi seznamuje ve dvou liniích, vyprávěných na přeskáčku tak, aby do sebe postupně začaly zapadat. Možná jsem příběh hltala příliš rychle, ale jaký přesně má Bohdana problém mi došlo až tak kolem strany 200. A jsem trochu na vážkách, kdo vlastně je tu hlavním hrdinou: asi to má být ona, o její osud se tu hraje a svůj příběh vypráví sama. Ale pak je tu ještě Svatopluk: jeho život jsme s ním prožili celý - od narození přes problematické dětství, nedostatek lásky od matky, vzhlížení k zásadovému otci, převzetí jeho ideálů, první lásku, manželství, první dítě a jeho ztrátu a pak také ztrátu ženy a ideálů taky... Vidíme, jak se z veselého mládence s vášní pro hudbu postupem let stává zklamaný a ukřivděný muž, co neumí se zbytkem svého život naložit lépe než skrývat své tajemství a zlobit se na celý svět.

Asi čekáte srovnání s Hanou a já se nebudu vymlouvat, že to nejde: Hana je moje srdcovka a kromě krásně napsaného příběhu se něčím dotkla mojí duše. Tak hluboko sice Tiché roky nedosáhly, to ale neznamená, že to není povedený román o tom, jak klikatými cestičkami někdy život jde a že přes různé hendikepy a kotrmelce vždycky zůstává jiskřička naděje.

Audioukázka zde:

Za knihu děkuji knihkupectví Knihy ABZ

Koupíte ji zde https://knihy.abz.cz/prodej/tiche-roky 

 

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Přidat komentář